چهارشنبه 05 مهر 1396

هم اندیشی فعالان رسانه ایی مازندران با حاج حسین نیازآذری

حاج حسین نیازآذری فعال سیاسی اجتماعی و فرماندار سابق شهرستان بابل، شامگاه دوشنبه 12 دی ماه 1390  پای سخنان سردبیران، مدیران و مسئولان  سایت های خبری، نشریات و روزنامه نگاران استان مازندران نشست و نظرات آنان را برای چگونگی توسعه مازندران جویا شد.

بازتاب: شمال پرس / سلام مازندران / شمال نیوز / شمالنا / مازنیوز / شمال فردا/مازندنومه

حاج حسین نیازآذری فعال سیاسی اجتماعی و فرماندار سابق شهرستان بابل، شامگاه دوشنبه 12 دی ماه 1390 پای سخنان سردبیران ، مدیران و مسئولان نشریات و روزنامه نگاران استان مازندران نشست و نظرات آنان را برای چگونگی توسعه مازندران جویا شد. در این دیدار مسائل سیاسی اجتماعی و اقتصادی استان مازندران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این نشست مباحث مختلفی مطرح گردید که اهم موارد در ادامه می آید. تصاویر مرتبط در "آلبوم تصاویر"

*نیروی انسانی مهمترین و با ارزش ترین سرمایه  استان مازندران است که اگر درست مدیریت شوند ارزش افزوده آن بسیار بالاست یا به عبارتی رمز  توسعه مازندران در گرو مدیریت منابع انسانی می باشد. پیشنهاد من این است که یک تشکل غیردولتی و غیر سیاسی  متشکل از  بزرگان و نخبگان مازندرانی به عنوان امنای عالی مازندران تشکیل شود و نقش راهبری مازندران را بدست گیرد.

*مازندران از عدم همگرایی و وحدت رنج می برد و هر اقدامی که به هم افزایی نیروها کمک کند موجب سربلندی مازندران است. مازندران، بزرگی ندارد که نخ تسبیح و لیدر ساماندهی نیروها شود. بزرگان مازندرانی می خواهند وجیه المله بمانند و حاضر نیستند هزینه  بپردازنند. البته در مقاطعی برخورد تخریبی و حذفی با برخی مدیران خدوم این استان صورت گرفت که دودش به چشم مردم مازندران رفت. ما مازندرانی ها در بعضی اوقات تحت تاثیر هیجانات سیاسی قرار می گیریم و گل به خودی هم می زنیم.

* استان مازندران به  اتخاذ الویت های  راهبردی در بخش های مختلف توسعه  نیازمند است که مورد اجماع  و میثاق حداکثری باشد.

* شهرگرایی و بخشی نگری آفت توسعه مازندران است. علاوه برآن  منیت ها و درگیری های فرسایشی در داخل شهرها بین برخی نمایندگان و مسئولان ترمز اجرای طرح هاست. نماینده مجلسی که باید تصمیمات ملی بگیرد درگیر انتصابات بخشی یا مسائل شهری می شود کجا می تواند به مسائل کلان استان یا کشور فکر نماید؟.

*استان مازندران ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه پایدار دارد و اگر  وضع مازندران خوب نیست اشکال از خودمان است و به پایتخت برنمی گردد.

*برخی از مدیران میز و منافع جریان خود را بر سرنوشت و مقدرات استان مازندران ترجیح می دهند و برای تأمین مطالبات مردم لکنت زبان دارند. ما برای منافع و مصالح مردم با هیچ فرد و نهادی تعارف نباید داشته باشیم. نباید به خاطر خوش خدمتی به یک مقام کشوری پا روی منافع استان بگذاریم و در دفاع از حق مازندران سکوت کنیم. از طرفی ارائه طرحهای کارشناسانه  و دفاع جدی و پیگیری مستمر  نیز لازم است. ما مازندرانی ها باید تمرین بیشتری برای لابی گری و امور ارتباطی انجام بدهیم. قدرت چانه زنی ما ضعیف است .

*همکاری های بین شهری و چند جانبه برای استقرار صنایع بزرگ راه میانبر برای ایجاد اشتغال در مازندران است.

*انرژی مقامات ارشد استان و نمایندگان باید صرف امور کلان و طرح های زیر بنایی شود. پرداختن به امور شهری و مباحث ریز،  هدر دادن فرصت ها و سرگرم کردن مردم است.

*جذب سرمایه گذار و فراهم ساختن فرصت های شغلی به تلاش مضاعف و منسجم مدیران و دستگاه های اجرایی نیاز دارد و این مهم محقق نمی گردد مگر به  اتخاذ برنامه های راهبردی و توجه به امور زیربنایی و همکاری بین همه نمایندگان .

*سرمایه گذاری در بخش های گردشگری، ترانزیت، کشاورزی و استقرار صنایع بزرگ و صنايع تبدیلی مرتبط با کشاورزی باید از اولویت های توسعه مازندران باشد.

*زیر ساخت های مازندران در بخش های آب، برق، گاز، فاضلاب و حمل و نقل به بازسازی و گسترش و نوسازی نیاز دارد.

*با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری نوین استقرار صنایع بزرگ که ملازم با محیط زیست باشد در دنیا فراهم شده و موانع زیست محیطی نباید بهانه ای برای جلوگیری از گسترش صنعت در مازندران شود.

*ایجاد اشتغال در سطح ملی  با سیاست های کلان اقتصادی دولت ارتباط تنگاتنگی دارد. از طرفی  در قانون برنامه پنجم ظرفیت های خوبی برای ایجاد اشتغال و توسعه فضای کسب و کار وجود دارد که لازم است دستگاه های اجرایی با مشارکت بخش خصوصی، تشکل های صنفی و بانک ها طرح های کاربردی  ارائه نمایند. هنر دستگاه های اجرایی جذب و مدیریت  اعتبارات و انتقال سرمایه به داخل استان است. خلق فرصت های جدید شغلی و رونق  اقتصادی بدون پشتیبانی و برنامه ریزی شورای راهبری اشتغال زایی ممکن نیست.

*ضرورت استفاده از نظرات و دیدگاه های فعالان مطبوعاتی مازندران توسط نمایندگان مجلس و مدیران اجرائی.

*تاکید بر حفظ  و تقوییت فرهنگ بومی و محلی و توجه ویژه به سرمایه های فرهنگی استان .


Portal Administration 6.005859E-02 ITShomal.com